poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Lektura przedszkolaka.


Oto baza książek dla przedszkolaków. Oswajają z przedszkolem, mówią o ważnych dla nich sprawach. Uczą i bawią. W dodatku wszystkie mają zachęcające ceny, co cieszy, bo sami wiecie jak drogie potrafią być książki:) Może uzupełnicie listę o kolejne tytuły? Dzielicie się swoimi książkowymi znaleziskami! 


Książka o popularnej Basi, która lubi swoje przedszkole, ale wciąż szuka w nim przyjaciółki. Takiej prawdziwej. Być może odnajdzie ją w kimś na kogo nie zwraca uwagi? W  kimś kto na pierwszy rzut oka wydaje się być trochę... dziwny? Podoba mi się to, że Basia nie jest super grzecznym przedszkolakiem. Basia ma charakterek! Zupełnie jak mój Mieszko:)Widzicie cenę? 3,40! Rewelacja! Pomimo przesłodzonych ilustracji- uwielbiam wszystkie trzy części. Przede wszystkim dlatego, że w prosty sposób, na konkretnym przykładzie sympatycznej pary bliźniaków, uczą i tłumaczą. Co? A to, że nos trzeba wydmuchać, że należy sprzątać klocki po zabawie i dzielić się nimi z innymi przedszkolakami, myć ręce po spacerze i nie dotykać zwierząt, których nie znamy. Uczą wszystkiego i zadają małemu czytelnikowi mnóstwo pytań (na które Miesio uwielbia odpowiadać!). Właśnie czytam, że całość została opracowana przez doświadczoną nauczycielkę wychowania przedszkolnego- czego chcieć więcej?3 i 5 - To nie książeczki o przedszkolu, ale dwie pozycje, które mogą przydać się przedszkolakowi, więc znalazły swoje miejsce na mojej liście. Numerek 3 (Piosenki dla przedszkolaka) to książeczka (śpiewnik) z płytą. Bardzo lubimy piosenki z tej serii i mamy kilka tomików. Cena zachęca do dalszego kolekcjonowania:) numer 5 (Domowe Przedszkole), to zeszyt pełen szlaczków do uzupełnienia. Szlaczki są dość małe i skomplikowane, więc sprawdzą się u 4 i 5-latków. Polecam ze z względu na atrakcyjną cenę (2- 3 zł).4. "Przedszkole. To nic strasznego." 
Z tej serii jest także książeczka z naklejkami "Przedszkole"

Mam mieszane uczucia. Nie mogę się przekonać do tej, powszechnie lubianej, serii. Ilustracje do mnie nie przemawiają, a treść jest uboga i niesatysfakcjonuje Miesia, który od dłuższego czasu preferuje znacznie dłuższe teksty. Być może sprawdzi się u Malucha, który rozpoczyna  przygodę z przedszkolem wcześniej (2- 2,5roku). Z dwóch powodów znalazła się na naszej półce i nadal grzej na niej miejsce. Po pierwsze: mówi o pierwszym dniu w przedszkolu, czyli dzieci w książce, to nie zaprawione przedszkolaki. To maluchy, które przeżywają dokładnie to co będzie przeżywał nasz Szkrab w swoim pierwszym, przedszkolnym dniu. Po drugie: historyjka nie dotyczy jednej sceny z życia przedszkola, ale pokazuje cały dzień przedszkolaka- od momentu przyjścia, do chwili kiedy pojawia się mama. Jest pokazana wspólna zabawa, prace plastyczne przy stolikach, harce na placu zabaw, leżakowanie, obiad.


6. "Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach"

Bardzo przydatna książka, wprowadzająca dziecko w skomplikowany świat emocji. My jeszcze na nią czekamy, bo jest sporo o miłości i zakochaniu, a moje kochliwe dziecko i bez takich opowiastek jest permanentnie zakochane (aktualnie w Agatce):) Także  chwilowo nie chcę tematu nakręcać, wrócimy do niej za rok, dwa.


Książeczki oznaczone numerkami 7 i 8, to ostatnio ulubione książkowe pozycje Miesia, wałkowane kilkanaście razy dziennie (najchętniej od deski do deski). Polecamy wszystkim dzieciom w wieku 3+  :)

7. "O czym nie śniło się dorosłym"

Bohaterem książeczki jest przedszkolak Bartek, który ma niesamowite i pełne wrażeń sny. Niektóre z  nich dotyczą spraw domowych, inne tych przedszkolnych. Książeczka składa się z kilku zabawnych opowiadań, które moje dziecko po prostu uwielbia. Myślałam, że będzie to czytadło do poduchy, ale gdzie tam, w ciągu dnia też jest regularnie czytane:)Kacper, tak jak Bartek z " O czym nie śniło się dorosłym", jest u nas hitem ostatnich dni. No i w końcu nie narzekamy na brak chłopięcych bohaterów (Stinie, Eli, Basi i Amelce dorównywał dotąd tylko Albert) na naszych półkach! Ta książeczka również składa się z opowiadań  mówiących o  sprawach które dotyczą niemal każdego przedszkolaka : o przyjaźni, trudach dzielenia się zabawkami, o jeździe na rowerze (bez dodatkowych kółek!), a w ostatnim opowiadaniu także o pierwszym dniu w przedszkolu!


9. "Przedszkolaki z ulicy Morelowej"

Nic Wam jeszcze o niej nie powiem, bo czeka na swój wielki dzień. Miesio dostanie ją 1 września, w dniu przedszkolnego debiutu. Jak zobaczyłam ten tytuł- kupiłam bez zastanowienia. Przedszkole Mieszka mieści się bowiem na osiedlu morelowym, więc sami rozumiecie:)


8 komentarzy:

 1. Zosia bardzo lubi książki o Basi 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miesio polubił tę, ale bez szału:) No wiesz, Basia, to jednak DZIEWCZYNA!

   Usuń
 2. O! widzę, że ten Bartek i Kacper nadadzą się dla mojego 5-latka ? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bankowo, bardzo Wam te dwie pozycje polecam:)

   Usuń
 3. "Basię i przedszkole" notorycznie przedłużamy w bibliotece. Mateusz został fanem Basi ;)
  Zastanawiam się, która bardziej zaciekawiłaby Mateusza "O czym nie śniło(...)", czy "Kacper(...)" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kacper bardziej serio i z morałem, a w "o czym nie śniło.." te historyjki są przezabawne- zwłaszcza taka o dżdżownicy nas ubawiła:)) Obie są świetne i fajnie opowiadają o życiu małych chłopców:)

   Usuń
 4. U nas rządzi słoń Elmer i opowiadania Beaty Piątkowskiej :)
  A Przedszkolaków z Morelowej muszę poszukać, coś czuję, że się spodobają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas Elmer ma gorszy okres, bo Miesio o Niego nie prosi, ale może wróci do łask:) Które opowiadania Piątkowskiej?

   Usuń